Indicator de nivel (pentru apa)

Discutii despre cum poate fi automatizata casa noastra pentru a o face cat mai confortabila.

Moderator: MeDeVe

Indicator de nivel (pentru apa)

Postby ElcoMar on 11 Feb 2009 19:06

Se poate folosi pentru a semnaliza umplerea unui bazin cu apa de exemplu. Daca inlocuim buzzerul cu un releu (care sa aiba in paralel o dioda 1n4007) putem realiza un montaj care sa decupleze o pompa de apa atunci cand bazinul s-a umplut.
ElcoMar

Re: Indicator de nivel (pentru apa)

Postby alien1835 on 13 Feb 2009 23:31

Ceva de genul am facut pt. a afisa daca este nevoie sa ud florile :P , montajul "masura" umiditatea solului :)
alien1835

Postby ulybmw on 11 Dec 2009 01:04

Dezavantajul acestor tipuri de detectoare de apa este reprezentat de faptul ca electrozii alimentati cu tensiune continua fac electroliza....si, cu timpul, trebuie schimbati pt ca o sa constatati ca dispar ;)
In schema de mai sus e o protectie in acest sens prin limitarea foarte mult a curentului prin electrozii/senzorii de masura cu rezistorul de 100k.
O aplicatie foarte interesanta ar fi ca avertizare a umplerii cazii de la baie cu apa...sau, daca fixati cablajul senzorilor pe o ventuza, va avertizeaza din timp ca apa a ajuns pana la un anumit nivel...de cate ori nu ati dat drumul la apa sa se umple cada si ati constatat ca..s-a umplut si baia? Eu am realizat acest montaj acum multi ani......si l-am folosit destul de mult....
Inca ceva...daca folositi acest montaj in conditii cu umiditate ridicata gen aplicatia cu cada de baie, turnati din abundenta silicon peste cablaj si piese sau introduceti cablajul cu piese si bateriile intr-o cutie etansa, lasand o mica gaurica pt buzzer sau folositi un buzzer piezoelectic.....lipit pe suprafata cutiutei...
Succese....
ulybmw

Postby shaq on 17 Aug 2010 16:48

imi puteti spune si mie cum se numesc piesele ce intervin?
shaq

Return to Automatizari in casa