detector de intuneric

Discutii despre cum poate fi automatizata casa noastra pentru a o face cat mai confortabila.

Moderator: MeDeVe

Re: detector de intuneric

Postby lucius on 06 Jun 2010 16:27

sall. vreau sa imi pun un bec cu lampa cu halogen pe casa(sau macar un bec puternic), cu detector de lumina (intuneric) si detector de miscare. Adica as vrea sa se aprinda numai noaptea si numai daca se misca ceva prin curte. As vrea si eu o schema cat mai simpla si mai ieftina daca se poate sau un sfat,de unde sa iau sistemul gata facut la un pret mic. Sa mearga la ~220v. Am o casa unde nu prea sta nimeni si nu m-ar deranja nici daca ar da "alarme" (aprinderi) aiurea din cand in cand.multumesc
lucius

Re: detector de intuneric

Postby stress on 08 Jun 2010 07:25

salut, montajul prezentat aici este doar un detector de intuneric dar nu si de miscare. Acesta poate fi modificat sa functioneze pe un proiector mare dar nu poate fi modificat pentru a detecta miscarea. Varianta cea mai ieftina ar fi la practiker unde gasesti proiectoare cu senzor de noapte si miscare la doar 40 ron cu proiector cu tot sau poti cauta doar senzorul (unul bun este: VT 275 si costa 20,95 ron/ rezista pana la 1200w/ suna la nr asta pentru a comanda, este al unei firme din Bucuresti: 0212556606
stress
moderator

Previous

Return to Automatizari in casa