detector de intuneric

Discutii despre cum poate fi automatizata casa noastra pentru a o face cat mai confortabila.

Moderator: MeDeVe

detector de intuneric

Postby stress on 16 Jun 2008 22:49

mai simplu nici ca se poate :)
stress
moderator

Re: detector de intuneric

Postby hi_tek on 19 Jun 2008 22:38

sal
Cum trebuie modificata schema pentru a punte in loc de led un bec (220 v ac , max 100w)?
Adica vreau sa se aprinda becu seara si sa se stinga dimineata...se poate? :mrgreen:
ms
hi_tek

Postby stress on 21 Jun 2008 21:53

se poate, am facut o schema pentru tine dar acum nu am cu ce sa o scanez
luni o sa ai sigur schema pentru ca atunci o sa am unde sa o scanez
stress
moderator

Postby stress on 23 Jun 2008 18:46

la contactele releului pui alimentarea becului inseriata cu priza si cu becul (probabil asta stiai) si sa nu te sperii daca o sa faca un mic zgomot releul cand ajunge la pragul dintre inchis si deschis
am facut si o alimentare separata daca vrei sa alimentezi montajul fara transformator, sper sa-ti foloseasca :)
stress
moderator

Postby hi_tek on 25 Jun 2008 20:34

sal
am luat toate piesele inafara de 2N3904...n am gasit in toata craiova, am luat un bc639...merge?
si fototranzistorul e un BPX43-4...da nu stiu cum sa l pun, are 3 picioruse...baza e cel din mijloc?...si trebuie sa l las "in aer"?
ps. sunt inceapator :oops:
ms
hi_tek

Postby stress on 25 Jun 2008 21:54

referitor la tranzistor, este ok, merge orice npn deci si al tau care este npn (ai si schema lui mai jos)
fototranzistorul merge si el si ai si schema lui iar baza este in aer
stress
moderator

Postby Nsilviu on 10 Aug 2008 11:13

Poate sa imi spuna si mie cineva toaate denumirile exact a componetelor pls nu prea ma pricep cum le zice pls
Nsilviu

Postby stress on 10 Aug 2008 13:22

pentru varianta cu releu:
1 rezistenta de: 4,7k (asta inseamna 4k7)
1 dioda zenner: 5v6 (adica 5,6v)
1 dioda: 1N4007
1 releu de 12 v (la contactele caruia o sa montezi consumatorul tau, de ex. un bec la 220v)
1 tranzistor 2N3904
1 fototranzistor BPX 43-4

cam asta e in afara de sursa de alimentare in locul careia poti folosi si un alimentator de proba deocamdata ca sa nu te mai complici sa o faci si pe aia daca esti mai putin experimentat
stress
moderator

Postby Nsilviu on 11 Aug 2008 08:19

Yo vruiam sa fac tot asa ceva mic cu ledu imi trebuia la bicicleta :D si cred ca imi zjunge :
1 rezistenta de: 4,7k (asta inseamna 4k7)
1 tranzistor 2N3904
1 fototranzistor BPX 43-4
1 led
1 sursa
Nsilviu

Postby ulybmw on 31 Jan 2010 23:28

Daca in serie cu rezistorul de 1kohm din prima schema puneti o rezistor semireglabil cu valoare necritica intre 5-100kohmi (liniar sau logaritmic daca e potentiometru - nu are importanta - ideea e sa creasca/scada rezistenta pe segmentul de circuit de la + la baza tranzistorului) veti putea sa reglati pragul la care se va aprinde ledul.....
De asemeni, inversand cele doua piese (fotorezistorul cu rezistorul-sau ansamblul rezistor+semireglabilul exlicat mai sus) veti obtine un montaj care va avea efectul invers, respectiv va aprinde ledul odata cu venirea luminii.....o aplicatie imediata ar fi un dispozitiv care sa aprinda lumina intr-un hol mai lung (un bec comandat de altul) cand aprindeti lumina normala, practic nu mai trageti fire pt al doilea bec, ci il conectati la o priza din cealalta parte a holului si fotorezistorul orientat spre primul bec va comanda aprinderea si celui de-al doilea bec....sau intr-o camera cand aprindeti lumina din camera sa se aprinda si lumina ambientala montata intr-un colt al camereia...sau.....idei sunt
Atentie.....nu indepartati rezistorul de 1kohm in cazul inserierii acestuia cu un semireglabil, il puteti inlocui cu unul mai mare daca nu aveti 1kohm, nu-l indepartati pt ca la reglajul pe minim al semireglabilului veti aplica tensiunea de alimentare direct pe fotoelement si pe jonctiunea B-E, care sigur nu sunt proiectate sa suporte asa ceva si se vor distruge....
Alta chestie care trebuie respectata, in cazul in care inversati elementele pentru a obtine efectul invers (cum am mentionat eu mai sus) respectati polaritatea fotoelementului...daca e semiconductor (adica fototranzistor sau fotodioda).....altfel nu va functiona.....daca e fotorezistenta...nu are polaritate, deci o puteti pune in orice pozitie vreti....
Cum verificati polaritatea sau tipul de fotoelement...intr-un episod viitor.... ;)
Succese...
ulybmw

Next

Return to Automatizari in casa