termostat incubator

Discutii despre cum poate fi automatizata casa noastra pentru a o face cat mai confortabila.

Moderator: MeDeVe

termostat incubator

Postby gogutu on 26 Feb 2010 22:09

Am un frigider vechi si m-am gandit sa-l transform intr-un incubator.Asvrea sa stiu daca pot folosi modulul de la incubatoarele de tip cleo ca sa pot pune 100-150 de oua odata.Ce ma sfatuiti sa fac? Ma puteti ajuta cu o schema mai performanta?
multumesc mult
gogutu

Re: termostat incubator

Postby ElcoMar on 27 Feb 2010 15:40

teoretic ar trebui sa poti folosi modulul... numai ca ar mai trebui adaugata o rezistenta pentru incalzit pentru ca fiind volumul mai mare si caldura ar trebui sa fie mai multa.
Nu stiu cum comanda modulul termostat... prin releu, tiristor.... Conecteaza alta rezistenta de incalzire folosind un releu dar unul de mai multi Amperi.
ElcoMar

Postby gogutu on 28 Feb 2010 11:04

comanda se face prin tiristor si ma gandeam sa schimb tiristorul actual cu unul de putere mai mare pentru a putea sa schimb rezistenta cu una de putere mai mare.Actuala rezistenta are 180 w .Cum ar fi mai bine, sa pozez rezistenta pe pereti sau deasupra cum este la incubatoarele respective? Multumesc mult pentru sfaturi.
gogutu

Postby ElcoMar on 28 Feb 2010 17:41

e bine si pe pereti e bine si deasupra dar trebuie neaparat sa pui un ventilator in spatele acesteia ca sa directioneze caldura. Eu unul as pune mai multe rezistente dar mai mici ca sa pot sa le pun si pe pereti si deasupra.

succes :)
ElcoMar

Postby gogutu on 06 Mar 2010 17:12

multumesc mult pentru raspunsuri si mii de scuze pt.intarziere dar numai sambata ajung acasa pt. ca lucrez in deplasare/am si pus in practica sfaturile dvs.inca odata mii de multumiri
gogutu

Return to Automatizari in casa