alimentare led la 220V alternativ

Discutii despre cum poate fi automatizata casa noastra pentru a o face cat mai confortabila.

Moderator: MeDeVe

alimentare led la 220V alternativ

Postby puiu on 03 Nov 2009 20:25

mai simplu de atat nu se poate :)
puiu

Re: alimentare led la 220V alternativ

Postby gogutu on 05 Nov 2009 18:45

EU FOLOSESC LEDURI LA 220V NUMAI CU O REZISTENTA DE 56K DE 7 ANI LA UN CEAS DE PERETE CU BATERIE.AS VREA TOTUSI SA ANTREB DACA NU SUPAR PE NIMENI ESTE MAI RENTABIL SA FOLOSESC LEDURI PT.ILUMINAT DECAT BECURI?
gogutu

Postby lipati on 05 Nov 2009 22:56

Pentru iluminat de veghe, iluminat zonal si multe alte idei, este incomparabil. Consum foarte mic, dimensiuni mici, le pui usor si ori unde, durata de viata f. mare, lipsa caldura. Singura pretentie ; izolatie pt. 220V.Am doua holuri, ziua parca nici nu se vad dar de cum se insereaza, 12 LED-uri imi dau lumina perfecta, nu am grija ca uit becul aprins, la 3 dimineata nu orbecai dupa intrerupatoare. Consuma mai putin decat un aparat in asteptare (TV, DVD, Sist.audio, etc).
lipati

Postby MeDeVe on 11 Nov 2009 14:06

este mai bine sa folosesti leduri in loc de becuri pentru ca ledurile consuma mult mai putin (lasa un le pe o baterie si vezi cat tine si lasa si un bec pe aceeasi baterie si ai sa vezi diferenta)
..Camere-Live.Net - Suntem cu ochii pe tine !!!
MeDeVe
moderator

Postby cristian1961 on 31 Oct 2010 10:28

La schemele din partea stinga trebuie un rezistor de aprox citva Ko inseriat cu condensatorul pentru a micsora curentul tranzitoriu la conectarea montajului in priza .'Merge si asa cum zice romanul ' dar la multe conectari e posibil ca ledul sa se arda ,eu am avut multe surprize cu ledurile de prin magazine in sensul ca nu-s nici pe departe asa fiabile cum ar rezulta din foaia de catalog . Probabil ca sunt toate chinezesti si chinezii nu le au cu fiabilitatea optoelectronicelor.
cristian1961

Return to Automatizari in casa