masina electrica

Instalatii, computere de bord si alte montaje pentru masini.

masina electrica

Postby thusarix on 20 Jan 2009 17:46

Aici ceva de genu sunt eu curios, chiar ma mananca sa imi pun motor elecric pe masina. Vreau sa il da jos pe asta pe benzina si sa imi pun unul electric.Intrebarile mele sunt:
-ce motor mi-ar trebuii si unde as gasii astfel de motoare
-trebuie data jos si transmisia sau merge pe acelasi sistem(eu asa am vazut ca au modificat intr-un serial de acela pe Discovery, adik i-au umplut porbagaju de baterii si i-au pus un motor electric in loc de cel vechi i-ar transmisia au pastrat-o)

Stiu destul de bine ca o sa aiba o autonomie de 100km max. dar nu umblu eu asa mult prin tara
thusarix

Re: masina electrica

Postby puiu on 21 Jan 2009 08:11

vreau si eu unul :shock:
nu cred ca e nevoie sa schimbi transmisia dar unde o sa gasesti motorul? poate de la vre-un lift de 4 etaje
puiu

Postby andrey16 on 01 Feb 2010 01:29

nu trebuie schimbata cutia de viteze..numai ca trebuie confectionata o placa de adaptare de prindere cu vrei sa ai zici ...ca sa faci legatura dintre motorul electric si cutia de viteze....la o masina mai simpla gen dacie care nu are servodirectie si servo frana este mai usor ..in cazu in care masian are acete obtiuni lucrurile se complica deoarece o sa trebuiasca un motor separat pt a actiona servodirectia deoarece in momentul cand masina se opreste motorul electric nu s emai invarte ca motorul pe benizna iar pompa de servo nu mai este actionata...la servofrana o sa trebuiasca o pompa de vacum...iac cu autonomia ce sa zic nu o sa ai mai mult de 50 de km..pt ca bateriile plumb -acid nu sunt prea bune la autonomie...iar cele litium-ion(cred ca asa se scrie :)) ) nu prea sunt accesibile deoarece sunt cam scumpe....in plus pt o autonomie de circa 50 max 100 de km o sa trebuiasca sa indesi in masina cel putin 10-15 bateri care sunt destul de scumpe si destul de grele...deci in concluzi .... o masina cu motor electric este o idee buna care ne-ar usura cu mult viata si ne-ar salva buzunarele..dar aceasta tehnologie nu este chiar atat de accesibila pt un om de rand iar ce se gaseste in comert ori sunt prea scumpe ori nu au un randament bun....
andrey16

Postby ulybmw on 02 Jul 2010 20:05

Pentru alimentarea cu energie electrica ai putea folosi un generator portabil in 4 timpi de 2,6KVA/220V pe la 1.000ron pe benzina sau unul dublu pe motorina, putand astfel alimenta pentru propulsie un motor de 220volti, mult mai bun decat unul de 12 volti dpdv al puterii si al cuplului....aceste geneeratoare au si o iesire de 12 volti la cca 6-8 amperi cu care poti alimenta accesorii de la bordul masinii...zgomotul la un generator pe benzina e de cca 69decibeli, lucru care poate fi atenuat printr-o evacuare corespunzatoare si o izolatie fonica buna fara a impiedica racirea acestuia.....
ulybmw

Postby ulybmw on 02 Jul 2010 20:10

Sau varianta clasica cu acumulatori si back-up cand cad acumulatorii cu generatorul mai sus mentionat dar cu modificarea ca in locul generatorului electric de 22V sa montezi unul sau mai multe alternatoare auto pentru a realiza incarcarea acumulatorilor in stationare si o parte din propulsie in miscare.....e un motor hibrid asa dar multe remorchere si nu numai functioneaza pe acest principiu...unul sau doua unitati diesel generator, fiecare sectie deservind cate un motor electric care realizeaza propulsia....
ulybmw

Return to Electronica Auto