FLAME KIT

Instalatii, computere de bord si alte montaje pentru masini.

FLAME KIT

Postby dymos90 on 13 Oct 2008 14:12

SCHEMA FLAME KIT MASINA !

DETALII ... STIE CINEVA CUM SE FACE ?
dymos90

Re: FLAME KIT

Postby dymos90 on 13 Oct 2008 14:14

am vazut un clip homade flame kit si m-ar interesa care ar fi schema principala ..

am vazut o aprindere electronica, o bobina de masina, o fisa de bujie si o bijie si cateva fire ...

scanteia asta din cate am inteles ca ar trebuie sa fie puternica sa aprinda gazele scoase de motor ...
dymos90

Postby dzuby2007 on 30 Oct 2008 15:08

salut,
in primul si in primul rand gazele evacuate de motor nu prea ard mai exact flacara apare in clipa in care exista benzina nearsa in motor sau cand explozia care se produce in interiorul motorului este destul de puternica(in general la motarele mai mari de 2.5L)...ca sa poti vedea o asemenea flama/flacara trebuie sa inlocuiesti teava de esapament cu o teava simpla dar totodata cu un diametru destul de mare sau o toba sport care sa permita asa ceva..exista kituri speciale pentru tobe care fac o asemenea flama/flacara dar din cate stiu eu au un rezervor special si nu au nici o legatura cu gazele arse ci doar cu acceleratia masinii dar nu pot sa iti zic sigur....cat despre scanteie nu cred ca ai nevoie de o bujie ci poti cumpara de le un magazin cu chinezisme un aprinzator elecric(3v sau 9v) si face o scanteie mai puternica decat o bujie(cred eu)...poti oricum sa incerci inainte sa te complici cu bujii sau alte chestii macar sa vezi daca gazele evacuate de esapament ard.
dzuby2007

Postby puiu on 30 Oct 2008 17:32

:arrow: foarte interesant dar nu cred ca mi-as monta asa ceva decat pentru a-l speria pe cel din spatele meu care ma forteaza sa merg ca sa faca el la dreapta :mrgreen:
..youtube.com/watch?v=rgJmLhhM8gw&NR=1
puiu

Postby dymos90 on 07 Nov 2008 22:29

Image

asta este schema pe care am gasti-o eu !

momentan am toate piesele mai putin T2 .. care nu il gasesc ..

vreau sa stiu daca este corect montajul .. sau cel putin daca functioneaza ca sa nu ma chinui degeaba sa il fac ...

si inca ceva ... contactul acela care se leaga la platina (ruptor, delcou) ... nu este cam grea legatura asta ? poate fi inlocuita cu o aprindere tranzistorizata ? sau alte sugestii !
dymos90

Postby stress on 07 Nov 2008 22:47

tranzistorul despre care vorbesti este BUX 37.... iar cat despre schema functioneaza dar nu-ti este teama ca o sa dai foc la masina?
daca nu ai tranzistorul foloseste un orice alt tranzistor npn care sa aiba puterea si tensiunea astuia dar o sa-l gasesti pentru ca tu cautai ceva ce nu exista...
stress
moderator

Postby dymos90 on 09 Nov 2008 12:29

am gasit si tranzistorul bux37 ... deci am toate piesele ... zilele urmatoare o sa fac montajul si o sa va spun daca functioneaza ... urati-mi bafa ...
dymos90

Postby puiu on 10 Nov 2008 15:11

multa bafta si sa ne spui daca merge ca poate-mi fac si eu unul daca merge la oltcit :)
apropo, de unde esti?
puiu

Postby dymos90 on 10 Nov 2008 16:18

sunt din bucuresti .. militari ...

am terminat montajul azi ... maine fac rost de bobina si de bujie ...

dar nu prea am curaj sa o pun pe masina .. am un logan 2008 si e in garantie si mie sa nu fie vreo problema cu garantia ... dar ma descurc eu ..

dar intrebarea mea e cum la leg la platina ?
dymos90

Postby puiu on 10 Nov 2008 22:50

daca ma intrebai cum legi montajul la oltcit iti spuneam dar la logan... si mai e ceva: eu cred ca bobina nu trebuie sa fie separata si trebuie sa te legi de la bobina masinii nu sa mai montezi alta in plus.
eu ti-as recomanda sa incerci totusi pe o dacie mai veche sau pe un oltcit pentru ca pe astea o sa functioneze sigur la cate gaze nearse scot... si dupa aia sa testezi pe logan
puiu

Next

Return to Electronica Auto