faimoasele CASTI cu microvibratii

Discutii despre proiectarea si realizarea practica a amplificatoarelor audio.

Moderator: MeDeVe

v-a fost de ajutor acest articol in construirea castilor cu microvibratii?

da
38
97%
nu
1
2%

Total votes : 39

Re: faimoasele CASTI cu microvibratii

Postby puiu on 28 Jul 2012 21:37

cu o rezistenta sau un led... nu se poate... dar daca vrei o varianta mai simpla foloseste diode 1n4007 inseriate
fiecare dioda 1n4007 iti va scadea tensiunea cu 0,7v
deci daca inseriezi 4 diode 1n4007 vei scadea tensiunea cu 2,8v (din 9v) si vei mai ramane cu 6,2v (ceea ce nu este periculos deloc pentru ca si bateriile de 1,5v incarcate full au 1,6v...

cred ca stii cum sa folosesti diodele, daca nu, anunta-ma

bafta
puiu

Postby lucianalexandru on 28 Jul 2012 22:15

ma descurc !!! multumesc!!!

inca o intrebare. la montajul pt casca in ureche ati descoperit cva pt a se auzi la o distanta mai mare ? eu am facut montajul dar se aude km la 10 15 cm ..nu cred k e suficient.. avand in vedere k am dat jos difuzorul unui tel nokia si am legat un fel d colier ( k pt varianta cu lm) dar mai mic cu sarma luata d la o bobina d ceas... sper k ati inteles la c ma refer.. MULTUMESC
lucianalexandru

Postby centu002 on 30 Jul 2012 09:37

puiu wrote:cu o rezistenta sau un led... nu se poate... dar daca vrei o varianta mai simpla foloseste diode 1n4007 inseriate
fiecare dioda 1n4007 iti va scadea tensiunea cu 0,7v
deci daca inseriezi 4 diode 1n4007 vei scadea tensiunea cu 2,8v (din 9v) si vei mai ramane cu 6,2v (ceea ce nu este periculos deloc pentru ca si bateriile de 1,5v incarcate full au 1,6v...

cred ca stii cum sa folosesti diodele, daca nu, anunta-ma

bafta

sunt curios sa aful de unde stii tu ca nu merege sa faci cu un rezistor?
ai auzit de divizor de tensiune rezistiv?
..psc-audio.ro/index/diverse/circuite/div.html
centu002

Postby centu002 on 30 Jul 2012 09:41

lucianalexandru wrote:ma descurc !!! multumesc!!!

inca o intrebare. la montajul pt casca in ureche ati descoperit cva pt a se auzi la o distanta mai mare ? eu am facut montajul dar se aude km la 10 15 cm ..nu cred k e suficient.. avand in vedere k am dat jos difuzorul unui tel nokia si am legat un fel d colier ( k pt varianta cu lm) dar mai mic cu sarma luata d la o bobina d ceas... sper k ati inteles la c ma refer.. MULTUMESC

impedanta bobinei nu trebuie sa depaseasca impedanta maxima suportata la iesirea audio a telefonului.
de preferat ar fi sa legi colierul la o mufa de casti pentru modelul respectiv de telefon.

in general difuzorul intern al telefonului are o impedanta mai mica. iesirea pe mufa de casti are o impedanta mai mare.
centu002

Previous

Return to Amplificatoare audio - schema CASTI MICROVIBRATII: GRATIS si fara pretentii aici